Bruksizm - leczenie


Bruksizm w terminologii medycznej określa się jako patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki potocznie zwane "zaciskaniem zębów", nasilające się najczęściej w nocy.

Jednym z najpoważniejszych skutków choroby jest rozchwianie zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych, uszkodzenia szkliwa, zmiany – początkowo zapalne, a następnie zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, prowadzące do ograniczenia ich ruchomości. Bruksizm może rownież doprowadzać do przewlekłego bólu głowy.

Leczenie stomatologiczne bruksizmu polega na usuwaniu nieprawidłowości zgryzu oraz stosowaniu szyn i płyt ograniczających ruchy żuchwy i chroniących uzębienie.

Alternatywą lub uzupełnieniem do leczenia stomatologicznego może być botoks który jest metodą o wysokiej skuteczności w walce z bruksizmem.

 

Leczenie bruksizmu przy pomocy toksyny botulinowej (botoxu)

Leczenie przy pomocy toksyny botulinowej polega na miejscowym wstrzyknieciu botoxu za pomocą cienkiej igły do mięśni żwaczy. Efektem tej aplikacji jest rozluźnienie tych mięśni co ogranicza niekontrolowane mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami. Sama procedura zabiegu jest mało inwazyjna i nie jest czasochłonna. To zabieg, który trwa tylko kilkanaście minut.

Pierwszych efektów leczenia możemy oczekiwać już po kilku dniach gdyż w tym czasie następuje istotne rozluźnienie napięcia mięśniowego. Zabieg wpłynie na ograniczenie zaciskania szczęki i zgrzytania zębami oraz spowoduje, że siła tego nacisku znacznie się zmniejszy. Efekt zabiegu utrzymuje się od około 4 do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu cały proces należy powtórzyć by podtrzymać rezultaty osiągniętego leczenia. Tylko regularne powtarzanie zabiegu prowadzi do całkowitego zatracenia nawyków i stałego obniżenia napięcia mięśniowego w rejonie żuchwy. Specjaliści uważają, że już po dwóch latach od rozpoczęcia leczenia możliwy jest całkowity regres choroby.

Bruksizm to choroba której nie wolno lekceważyć ponieważ negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie.

 

Leczenie bruksizmu w klinice medycyny estetycznej w Katowicach

Tommed Estetica w Katowicach oferuje Państwu zabiegi wykonywane jedynie przez wykwalifikowanych lekarzy. Zapewnia to najwyższą jakość usług oraz daje gwarancję profesjonalizmu. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy Państwa do kontaktu z naszą kliniką